Ankara Kalesi

0

Ankara Kalesi Ankara ilimizin Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Tarihe son derece büyük tanıklık yapmış kalelerden bir tanesidir. Tam olarak ne zaman yapıldığı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat birçok kez ciddi bir şekilde onarımdan geçmiş bulunmaktadır. Romalılar zamanında, Selçuklular zamanında, Bizanslılar zamanında ve Osmanlılar zamanında oldukça büyük tadilat işlemi görmüştür.

Birçok farklı medeniyetin koruması altında olmasından dolayı ciddi bir medeniyet tarihi içerisinde barındırmaktadır. Bu sebeple yurt içerisinden ve yurt dışından birçok ziyaretçiyi kale ağırlamaktadır. Birçok kişi kalenin tarihi ve mimarisi ile ilgili birçok konuyu araştırmaktadır.

Ankara Kalesi’nin Tarihi

Kale içerisinde oldukça fazla medeniyet yaşamış bulunmaktadır. Milattan önce 2. Yüzyıl olarak ilk Romalıların işgali ile birlikte büyüyerek kale dışına taşmıştır.

Romalılar döneminde Bazı imparatorlar kale ile daha yakından ilgilenmiş ve tamiratını yapmışlardır. Bazı imparatorluğu zamanında ise çok fazla savaşa girmiş olmasından dolayı kale tahrip edilmiştir.

Bizans İmparatorluğu zamanında da kale bir takım tadilatlardan ve tamiratlardan geçmiştir fakat en fazla tadilat ve tamirat Selçuklu ve Osmanlı dönemine denk gelmektedir. 1227 yılında Selçukluların hakimiyetine geçmiş bir kaledir. Bunun sonrasında kale Osmanlı himayesine girmiş bulunmaktadır. O zamandan bu zamana dek kale Türklerin elinde bulunmaktadır.

Tarihi bakımdan ülkemizdeki en eski yapıtlardan birisi olarak gösterilmektedir. Birçok film çekimi de ayrıca burada gerçekleşmiştir. Tarihi dizi ve filmlere ev sahipliği yapmasından dolayı da oldukça popülaritesini korumaktadır.

Ankara Kalesi Mimarisi

110 metre olarak kalenin yerden yüksekliği bulunmaktadır. Yüksek bölümü kapsamakta olan ilk kaledir. Bunun dışında çevresini kapatmakta olan dış kaleden oluşmaktadır. Dış Kale içerisinde yaklaşık 20’ye yakın kule bulunmaktadır. Dış Kale olarak bilinmekte olan kale Ankara şehrini çevirmektedir. İç Kale içerisinde yaklaşık 42 tane kule bulunmaktadır. Bunların 5’er tane köşesi vardır.

Surlar yaklaşık olarak 180 metre boyunca uzanmaktadır. Koruma açısından dünyada örneğine az rastlanır bir takım özellikleri bulunmaktadır. 5 burçlu şekilde ortaya çıkarılmış doğu batı ve Güney duvarları bulunmaktadır.

Kale güvenlik bakımından oldukça fazla özellik içermektedir. Kalenin güveni dışında ayrıca içerisinde ciddi bir yaşam alanı bulundurmaktadır. Hala keşfedilmeyi bekleyen birçok noktasının bulunduğu tarihçiler tarafından dile getirilmektedir.

Ankara Kalesi’nin En Belirgin Özelliği

Kalenin en belirgin özelliği Evliya Çelebi tarafından da dile getirilmiştir. Kale 4 kat beyaz taştan oluşturulmuştur. Bu sebeple sağlamlık olarak oldukça üst seviyededir. Ayrıca iç içe geçmiş surlardan oluşturulmuştur.3 kat Sur ile kare çevrelenmiştir. Kale iç kale ve dış kale olmak üzere iki kısımdan oluşmuştur. İç kısmın çevresi kayalıklar ile yapılmıştır. Bu sebeple güvenlik bakımından oldukça üst seviyededir. Kayalardan sebeple bu kaleye tırmanarak çıkmak mümkün değildir.

Zamanında dışardan gelebilecek olan her türlü tehlikeye karşı kale hazırlanmıştır. Ayrıca içerisinde ciddi seviyede uzun bir hayat akışı da devam etmiştir. Kalenin bir diğer özelliği de oldukça farklı medeniyetlerin kale de izlerinin bulunmasıdır. Bu sebeple de sadece ülkemizden değil diğer ülkelerden de oldukça fazla ilgi görmektedir. Kale şehrin en fazla turist çeken noktalarından bir tanesi olarak bilinmektedir.

Ankara Kalesi’ne Nasıl Gidilir

Ankara şehrini ziyaret etmekte olan birçok kişi Ankara Kalesi’nin yakından görmek istemektedir. Bu sebeple de Kaleye nasıl gideceği ile ilgili birtakım araştırmalar yapmaktadır. Kale ulaşım noktasında oldukça uygun bir noktadır. Kale tarih kokmasının yanı sıra oldukça güzel manzarası ile birlikte ziyaretçilerine ağırlamaktadır.

Kale Ankara’nın tam ortasında bulunmaktadır. Ankara Altındağ ilçesinde ziyaretçilerini beklemektedir. Kaleye metro kullanımı ile ulaşmak isteyenler Kızılay Batıkent metrosuna ulaşarak Ulus durağında inmeleri suretiyle Ulus Çarşısı arkasından Kaleye ulaşmaları mümkün olacaktır. Buradan sonra yaklaşık olarak 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Şehrin çeşitli noktalarında kaleye ulaşım mümkündür.

Kaleye şehrin her noktasından ulaşım mümkün olmaktadır. Kale şehrin tam ortasında bulunmasından dolayı ulaşımı hiçbir noktada sıkıntı olmamaktadır. Altındağ ilçesinde bulunmakta olan mekana metro dışında ayrıca Belediye Otobüsleri ve dolmuş gibi seçeneklerle oldukça hızlı bir şekilde günün her saati ulaşmanız mümkündür.

Ankara Kalesi Kalealtı Sığınağı

Kale içerisinde yüzyıllardan beridir birçok şeyi keşfedilse de hala keşfedilmeyi bekleyen birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Kalealtı sığınağıdır. Kale tarihini yakından incelemekte olan birçok kişi bu sığınağın tarihi bir önemi olduğunu belirtmektedir. Bu sebeple mutlak surette buranın müze olarak vatandaşlara açılması gerektiği belirtilmektedir.

Ankara Kalesi altında uzmanlar bir eski şehrin olduğu konusunda hemfikirdir. Buradaki şehrin ve yaşantı koşullarının vatandaşlara gösterilmesi ve müze eleştirilmesi gerektiği birçok kişi tarafından söylenmektedir. Fakat uzun yıllardan bu yana bu şekilde bir beklentinin olmasına rağmen şuana kadar bu konuyla ilgili olarak bir çalışma yapılmamıştır. İlerleyen zamanlarda bu konuda çalışma yapılması uzmanlar tarafından beklenmektedir.

Ankara Kalesi Ticaret

Kale yıl içerisinde birçok kişinin ziyaret akınına uğramasından dolayı civarında birçok ticaret merkezi de oluşturulmuştur. Kale civarında Kale hatırası olarak elde edebileceğiniz ve sevdiklerinize hediye olarak götürebileceğiniz birçok şey satılmaktadır. Ankara bölgesinden mahsus ve Ankara Kalesi’ni andıracak birçok hediye ve hediyelik eşya Ankara Kars civarında bulmanız mümkündür. Bu noktada belediye tarafından yapılmış olan bir takım çalışmalarda bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok özel işletme burada faaliyetlerine devam etmektedir.

Ankara’nın Tarihi Simgesi

Ankara Kalesi uzun zamanlardan bu yana şehir içerisinde birçok misafire ev sahipliği yapmış olmasından ve tarihi geçmiş ürün son derece güçlü olmasından kaynaklı olarak şehrin tarihi simgesi olarak değerlendirilmektedir. Şehrin tam ortasında olmasından dolayı birçok noktaya ulaşım bu noktadan sağlanmaktadır. şehir Ankara Kalesi sayesinde birçok turiste ev sahipliği yapar.

Birçok internet sitesinde veya yabancı sitelerde Ankara denilince akla ilk olarak Ankara Kalesi gelmektedir. Birçok savaşa ev sahipliği yapmış ve birçok dizi ve film çekimine ev sahipliği yapmakta olan bu kale ile ilgili birçok kişi derin araştırmalar yapmaktadır.

Ankara Kalesi Giriş Ücretli Mi?

Bilindiği üzere müzeleri giriş ücretleri bulunmaktadır. Kapalı alanlarda bulunmakta olan müzelerin belli ücretleri vardır. Fakat Ankara Kalesi bu kapsam dahilinde değildir açık alan içerisinde bulunmasından dolayı müze kapsamında değil tarihi bir mekan kapsamına alınmıştır. Bu sebeple de herhangi bir şekilde bir ücret ödemesi bulunmayacaktır. Ankara karesine giderek herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku